23 października 2018
Bliźnięta

,,Jestem młodością, jestem radością…

Piotruś wymyślił nowa zabawę, która ogromnie go zajmowała, zanim zupełnie niespodziewanie nie przestał się nią interesować.”

                                                                                                                                                                                                                             Piotruś Pan J.M. Barriego

 

 

Żyjący chwilą i nienawidzący bezczynności Piotruś Pan to jeden z literackich archetypów znaku Bliźniąt. Osobnik radosny, pogodny,rozgadany i niedojrzały.

W trzeciej fazie zodiaku czyli w fazie Bliźniąt spotykamy się po raz pierwszy z ludzkim symbolem znaku. To co odróżnia Bliźnięta od poprzedzających go zwierząt (Baran, Byk) to zdolność do komunikacji. I ta oto umiejętność nazywania uczuć i środowiska, w którym przebywa, będzie w tej fazie gwarantem jego poczucia bezpieczeństwa. Stara się zatem by mową jak najdokładniej opisywać świat, jaki go otacza.

 

 

Doktor Jekyll i pan Hyde

W tym znaku męska aktywność i ruchliwość połączona jest z wrażliwością jakości zmiennej. Bliźnięta nie godzą jednak tego dualizmu, wystarcza im sam fakt jego istnienia. Warto dodać, że Bliźniak jest też pierwszym z trzech (jeszcze Strzelec, Ryby) podwójnych znaków zodiaku. Ta dwoistość została ciekawie uchwycona między innymi w powieści Arthura Conana Doyle (urodzeniowego Bliźniaka ) jako Sherlock Holmes i towarzyszący mu nierozłącznie doktor Watson. A na polskiej ziemi ukazana została przez elokwentnego gawędziarza i rysownika Tadeusza Nehrebeckiego (urodzeniowego Bliźniaka )pod postaciami Bolka i Lolka.  

Owa dualność  ma naturalnie również  bardzo negatywna strone, gdyz przez wielu nazywana jest dwulicowością Bliźniąt. Dokladajac do tego wiedzę o tym, iż Hermes (Merkury - planeta przypisywana Bliźnięta) boski posłaniec nie okłamywał Zeusa (Jowisza), ale tez do konca nie mówił mu prawdę, ukazuje sie nam juz nie taki idealny, zwiewny i dziecięcy  obraz tego znaku. Warto rowniez wspomniec, iz Merkury to nie tylko patron zodiakalnych Bliźniąt, handlarzy, posłańców, ale i złodziei.

 

 

Język lata jak łopata … czasem nawet jeszcze szybciej

Nie byłabym Skorpionem, gdybym nie rozwinęła wątku wad Bliźniąt. Nie każdy Bliźniak dostępuje zaszczytu bycia posłańcem bogów i przekazywania wartościowych informacji, czasem po prostu jedzi na roweze po wsi, roznoszac plotki. W jego naturze występuje skłonność do wielu dygresji, opowiastek i plotek właśnie, a w wypadku bardziej rozwiniętych ( bo o dojrzałych  tu ciężko :)) osobników tej fazy nawet do dysput filozoficznych. Mimo, że Bliźnięta ukazane na symbolu są parą, to z niewiadomych przyczyn nie mogą rozmawiać ze sobą, tylko ciagle szukaja innych osób, aby im coś zakomunikować. (Urodzeni dziennikarze i kłamcy… choć dla wielu to synonimy). Bliźniak nie milknie nigdy, gada nawet przez sen… Nie są gadułami, lecz przypadkami klinicznymi, udowadniającymi , że niektóre mięśnie w szczęce nigdy się nie męczą.

 

 

Tam dom mój, gdzie cokolwiek moje

Gdzie Bliźniak stanie tam może mieszkać, jest pozbawiony sentymentów, tego nauczy się w następnej fazie Raka. Obecnie cieszy sie swoja elastycznoscia i brakiem przywiazania do czegokolwiek i…. kogokolwiek. Jest w stanie się przystosować do szybko zmieniających się warunków. Zdolności adaptacyjne trzeciego znaku są wręcz zadziwiające. Zawsze są chętni do krótkich wycieczek, z satysfakcją będą pracować jako kierowcy lub handlarze. Jakość zmienna powoduje rowniez to ze dlugo nie wiedza co chca robic oraz bardzo często zmieniają kierunki studiów i zainteresowania. Ponad to nie są zbyt gorliwymi zwolennikami porządku. Wykonczyc mozna Bliźniaka oferując mu nudna prace polegająca na monotonnych czynnościach.

 

 

Dlaczego?

To pytanie bardzo chętnie stawia Bliźniak i choć czasem w połowie odpowiedzi zdąży zmienić rozmówcę to i tak czuje się usatysfakcjonowany. Wytrwałość nie jest jego mocna strona. Co ciekawe wszystkie ludzkie symbole w zodiaku czyli Bliznieta, Waga, Wodnik związane są z żywiołem powietrza czyli z intelektem (Wyjątkiem jest jedynie Panna przypisana ziemi). Przyznać trzeba, iż żonglerka słowna oraz erudycja, tak jak i szybki, bystry umysł to ogromny atut trzeciego znaku. Choć Bliźnięta często bywają oczytane to rzadko zaglebiaja sie w literatura fachową, a jeszcze rzadziej posiwecają chocby chwile na moment refleksji. W myśl zasady, że wolą wiedzieć coś o wszystkim, niz wszystko o jednym. Zatem wiedza ich choć wszechstronna i ogromna, to raczej płytka i powierzchowna. Uwielbiają zbierać i przekazywać informacje. Lubią uczyć siebie i innych (np prof Bralczyk -urodzeniowe Bliźnięta zajmujący się w dodatku tak bliźniaczą dziedzina jaką jest język).  Nie bez znaczenia jest też bliźniacza umiejętność wychodzenia z opresji i to nie dzięki szczęściu jak czyni to Strzelec, lecz sprytowi. Bywaja dowcipni i potrafia rzucic ciekawa riposte, zdolni są również do najgłupszego błazeństwa (np. Szymon Majewski, Cezary Pazura urodzeniowe Bliźnięta).

 

 

                                                                                                 

 

 

Zanim napiszesz, że ten artykuł to stek bzdur, bo do Ciebie nie pasuje, to dowiedz sie prosze czym jest archetyp oraz zapoznaj się z moim artykułem ,, Dlaczego nie pasuje do opisu mojego znaku”.

 

LOVE!

 

Źródła:

L.Weres – ,,Homozodiakus”

W.H Zylbertal – ,,Kosmiczne źródła jaźni”

H. Bakuła – ,,Jak stracić przyjaciół”

 

Archetyp Bliźniąt 

jakowniebie.pl 2024

Media Społecznościowe