23 września 2018
Bliźnięta

STRZELEC – HULAKA CZY CHARYZMATYCZNY NAUCZYCIEL?

 

,, Plemię dzikich istot, wyobrażanych w postaci półludzi, półkoni, zamieszkujących szczyty gór w Tesalii. Centaury oddawały się pijaństwu, podrywały kobiety i nimfy, polowały na dzikie zwierzęta. Na weselu Pejritoosa wszczęły zwadę z Lapidami i poniosły z nimi całkowitą klęskę (Wyżej wspomniani chcieli pod wpływem wina zgwałcić pannę młodą).”

Mała encyklopedia świata antycznego

 

Tak oto przedstawia się stworzenie, które jest symbolem istnych wesołków i wodzirejów zodiaku czyli strzelców. Nie bez przyczyny animalistyczną częścią centaura jest właśnie koń. To zwierzę służy wiernie i wytrwale ludzkości od tysięcy lat. Niejednokrotnie między jeźdźcem i rumakiem nawiązuje się szczególna, niedająca się z niczym porównać więź. Jednak to człowiek musi panować i kierować koniem. W innym wypadku to zwierzęce instynkty w połączeniu z ogromną siłą wezmą górę. I to jest główne przesłanie dla Strzelców, osób o silnym Strzelcu lub mocnym IX domu. Musicie nauczyć się świadomie wykorzystywać energię części zwierzęcej. Jednak większość o tym zapomina i niczym mitologiczne centaury oddaje się uciechom życia najczęściej w bardzo gnuśny, nachalny i rubaszny sposób.

 

Filip z konopii

Gdy ktoś w towarzystwie szokuje ordynarnymi żartami lub zdarza mu się palnąć jakąś uwagę (dla bardziej wrażliwych niewybredną złośliwość), która żenuje wszystkich dookoła to prawdopodobnie Łucznik. Brak krzty delikatności, wykwintnych manier oraz nieopanowanie w mowie i czynach łatwo można usprawiedliwić ognistym trygonem i pryncypem informacji, do których Strzelec należy. Mimo kłopotliwego zachowania w przypadku tego znaku zodiaku można być pewnym, że naprawdę nie miał złych intencji.
 
 

,,Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga “*

Ekspansja. To hasło dla Strzelca, gdyż ceni on sobie wolność i niezależność. Nie chodzi tu tylko o podróże w znaczeniu dosłownym ale i o patrzenie poza horyzonty myślowe. Poszukiwanie boskiego porządku świata. Rozwinięci przedstawiciele tego znaku władają świetnie językiem symboli i abstrakcji. Chętnie skłaniają się do całkowitego podporządkowania naturalnemu ładowi przyrody, poszukując jednocześnie wartości uniwersalnych, ponadczasowych i bezwzględnych. Wartości społeczne górują dla niego nad potrzebami indywidualnymi, a cele dalekie nad łatwymi do osiągnięcia. Łucznik reprezentuje królestwo Ducha, więc bez wiary się nie obejdzie. Niekoniecznie chodzi tu jednak o religijność lecz o osobiste poszukiwanie Absolutu lub zgłębianie tajników metafizyki albo filozofii. Jednak gdy Strzelec częściej myśli kopytną częścią ciała, przypomina bardziej groteskowego Don Kichota, zamęczając domowników i znajomych napuszonymi i niezbyt odkrywczymi przemównieniami. Niejednokrotnie wymaga również od bliskich wiary w jego nierealnie plany.

 

Szczęśliwy traf

Siła wiary Strzelca, łamiąca wszelkie prawa świata realnego, mogłaby zawstydzić niejednego mówcę motywacyjnego. Jego radosny optymizm czasem może wydawać się wręcz głupią naiwnością. Przyznać jednak trzeba, że miewają szczęście. Chodzi tu o te wszystkie momenty, gdy los się szczerze uśmiecha, gdy “zbiegi okoliczności” przekraczają wszelkie granice. Bez zazdrości inne znaki! Pamiętajmy – każdy z nas przechodzi CAŁY zodiak na przestrzeni życia kilkukrotnie. Może te ,, przypadkowe” trafy to sprawka pozytywnego myślenia albo patronującego im Jowisza? Nie wiadomo. Pewne jest natomiast to, iż od nazwy tej planety powstał przymiotnik doskonale opisujący ten znak zodiaku. Mianowicie jowialny czyli jak podaje pwn.pl ,,mający pogodne usposobienie i nieco rubaszne poczucie humoru; też: świadczący o takim usposobieniu” .

 

Lekarzu ulecz sie sam

Jednak czy bycie nieokrzesanym wesołkiem z hulaszczym życiem przypominającym żywot rozpasanego sarmaty oraz ideologiczne monologi o tym, co już wiadomo, to wszystko co mają nam do zaproponowania Strzelcy ? Otóż nie! Nawet wśród wiecznie pijanych, gnanych chucią centaurów egzystował Chiron. Nauczyciel Tezeusza, Jazona, Asklepiosa (Eskulap) oraz Achillesa. Był to półkoń, półczłowiek, który poskromił zwierzęcą naturę, posiadał ogromną wiedzę z wielu dziedzin, od muzyki po chirurgię. Swój ogień wykorzystywał do zapalania śpiących umysłów swoich uczniów. Optymizm i charyzmę do podsycania idei i nadziei tlących się na dnie serca jego słuchaczy.

Chiron znany był głównie ze swojej wybitnej znajomości nauk medycznych. Jednak była jedna rana której nawet on, mimo swych olbrzymich umiejętności, nie potrafił wyleczyć. Okaleczenie to znajdowało się na jego własnej nodze. Czy nie nasuwa się Wam od razu telewizyjny przykład wybitnego lekarza z chorą kończyną? Dokładnie, chodzi o doktora Hausa. Każdy uważny widz zauważył, że posiada on intuicję oraz wiedzę medyczną ale i porusza się płynnie w wielu innych dziedzinach. Ponadto nie można odmówić mu charyzmy i poczucia humoru. A więc czy Wy, drogie Strzelce i Strzelcopodobne istoty, jesteście jak wszechstronny, serialowy Sherlock Holmes medycyny, wzbudzający ciekawość swoich uczniów czy bardziej jak jeździec którego poniósł wierzchowiec?

 

Artykul napisany dla Akademii ducha: http://akademiaducha.pl/strzelec-hulaka-czy-charyzmatyczny-nauczyciel/

 

Źródła:

L.Weres – ,,Homozodiakus”

W.H Zylbertal – ,,Kosmiczne źródła jaźni”

H. Bakuła – ,,Jak stracić przyjaciół

cytat:

Mała encyklopedia świata antycznego
Wydawnictwo: PWN 1962
Encyklopedia Meandera

 

Archetyp Strzelca

jakowniebie.pl 2024

Media Społecznościowe